Emocionālā inteliģence skatiet padomus, kā to attīstīt

 • Bennett Garrison
 • 0
 • 3661
 • 431

Pēdējā laikā emocionālās inteliģences tēma kļūst arvien populārāka. Daudzi cilvēki ir ieguldījuši līdzekļus kursos, apmācībā un terapijā, lai to sasniegtu. Tas tāpēc, ka patiesībā tas var radīt pozitīvas pārmaiņas personīgajā un profesionālajā dzīvē.

Tāpēc ir vērts zināt mazliet vairāk par to, kas tas patiesībā ir un kā to attīstīt!

Indekss - šajā rakstā jūs atradīsit:

 1. Kas ir emocionālā inteliģence?
 2. Padomi, kā attīstīt emocionālo inteliģenci
 3. Kāpēc ir svarīgi, lai darbā būtu emocionālā inteliģence?

Kas ir emocionālā inteliģence?

Emocionālā inteliģence ir spēja atpazīt savas un citu cilvēku jūtas, kā arī spēja veselīgi tikt galā ar jūtām un emocijām.

Kāds ar labu emocionālo inteliģenci zina, kā izmantot emocijas savā labā, neļaujot viņiem kontrolēt savu dzīvi.

Pirmā persona, kas saprata emociju nozīmi izdzīvošanā, bija Čārlzs Darvins, “evolūcijas tēvs”, biologs, kurš aprakstīja dabiskās atlases procesu, kas pilnībā mainīja veidu, kādā mēs redzam sugu attīstību.

Tomēr koncepcija radās tikai 1966. gadā no Hanskare Leuner publicētā raksta, un kopš tā laika vairāki psihologi ir veltījuši pētījumus šai koncepcijai, piemēram, Peter Salovey un John D. Mayer. Tomēr šis vārds kļuva populārs tikai grāmatas dēļ bestsellers autors Daniels Golemans ar nosaukumu “Emocionālā inteliģence”.

Pēc Golemana domām, emocionālās inteliģences pīlāri ir:

 • Emocionālā sevis izzināšana: atpazīt savas emocijas;
 • Emocionālā pašregulācija: tikt galā ar emocijām atbilstoši situācijai;
 • Pašmotivācija: emociju izmantošana personīgo mērķu un sasniegumu kalpošanai;
 • Citu cilvēku emociju atpazīšana: atpazīt to, ko jūtas citi, un just līdzi;
 • Spēja starppersonu attiecībās: mijiedarboties ar cilvēkiem, izmantojot sociālās prasmes.

Īsāk sakot, emocionālā inteliģence ir spēja atpazīt un izmantot emocijas savā labā, neļaujot tām negatīvi iejaukties starppersonu attiecībās..

Tā kā tas ir prasmju kopums, emocionālo inteliģenci var attīstīt pat cilvēkiem, kuriem nav ļoti augsts emocionālais koeficients (sava ​​veida emocionālais IQ).

Ir svarīgi atcerēties, ka personības iezīmes šajā ziņā ir ļoti ietekmīgas. Viena no galvenajām emocionālās inteliģences pazīmēm ir neirotisms, ko raksturo lielāka tieksme uz garastāvokli, trauksmi, raizēm, vilšanos, kā arī citi simptomi, kas tiek uzskatīti par negatīviem..

Tādi jautājumi kā temperaments ietekmē arī garastāvokli un līdz ar to arī emocionālo inteliģenci. Par laimi, nedz personības iezīmes, nedz temperaments nav īsti noteicēji - cilvēka smadzenes ir plastiskas un tāpēc spēj iemācīties vairākas prasmes visa mūža garumā.

Tas ir, pat ja visi šie faktori ietekmē to, kā cilvēks apstrādā un apstrādā savas emocijas, tie nav izšķiroši un cilvēks spēj attīstīt augstāku emocionālo inteliģenci.

Tas ir saistīts arī ar lielāku labklājību, labākām savstarpējām attiecībām un labākām konfliktu risināšanas prasmēm.

Padomi, kā attīstīt emocionālo inteliģenci

Pretēji tam, ko daži cilvēki domā, emocionālo inteliģenci var iemācīties un uzlabot. Izmantojot aktivitātes, praksi un pašizpratni, ir iespējams strādāt pie šī jautājuma. Daži padomi, kā attīstīt emocionālo inteliģenci, ir:

Ieguldījumi sevis izzināšanā

Zināt sevi ir labākais veids, kā saprast, kā darbojas jūsu emocijas.

Nav iespējams runāt par sevis izzināšanu, nerunājot par neaizsargātību. Lai pazītu sevi, jums ir jābūt neaizsargātam, jāļauj sev just visu labu un sliktu, jāļauj pārņemt visas savas īpašības un trūkumi.

Tas var būt ne ļoti raits process, bet noteikti ļoti atalgojošs, jo, ja jūs sevi labi pazīstat, jūs zināt, kādas ir situācijas, kas ietekmē jūsu emocijas, un zināt, kā šajos gadījumos noteikt robežas.

Tāpat jūs zināt, kā darbojas jūsu emocijas, un līdz ar to jūs varat uzzināt, kā pareizi ar tām rīkoties.

Pierakstiet savu emocionālo stāvokli

Labs veids, kā saprast savas emocijas, kā tās izpaužas un kad tās rodas, ir pierakstīšana.

Jums nav nepieciešams izdarīt ļoti sarežģītu piezīmi. Pietiek, uztverot konkrētu emociju, pierakstīt emociju un to, kas notika tajā brīdī, kad tā radās: savas domas, ko darījāt, kādā vidē atradāties utt..

Tas palīdz noteikt, kā rodas emocijas, un, ja nepieciešams, ir iespējams izvairīties no situācijām, kas izraisa ļoti negatīvas emocijas. Protams, ne vienmēr ir iespējams izvairīties ─ mēs nevaram izvairīties no savām problēmām ─, taču ar šo zināšanu palīdzību ir iespējams samazināt negatīvo emociju iedarbību bez vajadzības.

Uzziniet jaunus veidus, kā izpausties

Bieži vien var rasties negatīvas emocijas, un tās ir jāpauž. Emocionālā “kontrole” nenozīmē neļaut šāda veida emocijām pastāvēt, bet gan zināt, kā ar tām rīkoties, lai tā nekaitētu jūsu dzīvei.

Daži veselīgi emociju paušanas veidi ir māksla, citu fizisko vingrinājumu veikšana, rakstīšana, mūzikas klausīšanās, dejošana.

Emociju, īpaši negatīvo, izteikšana ir ārkārtīgi svarīga emocionālajai regulēšanai, jo to apspiešana patiesībā rada tikai pretējo: jo vairāk emocijas tiek apspiestas, jo intensīvākas tās kļūst.

Darba empātija

Empātija ir spēja atpazīt citu cilvēku emocijas. Pretēji tam, kas var šķist pēc loģikas, laba spēja izprast savas emocijas ne vienmēr palielina empātiju.

Ir jāiemācās uzklausīt otru, ļaut viņam izpausties, nenosodot un nedarot par sliktu to, ko viņš jūt. Tas ir, tā ir prasme, kas nenotiek dabiski un pie kuras jāstrādā.

Viens no ieteikumiem ir tas, ka nākamajā reizē, kad mīļais cilvēks iznāks, mēģiniet viņus vienkārši uzklausīt, nevis domāt un piedāvāt risinājumus. Klausoties, ko cilvēks saka, izvairieties domāt par to, ko viņš atbildēs, vai domāt, ka jūs saprotat tieši to, ko viņš piedzīvo tikai tāpēc, ka ir piedzīvojis ko līdzīgu.

Atcerieties, ka emocijas dažādiem cilvēkiem izpaužas dažādos veidos, tāpēc jūsu un otra cilvēka emocionālā pieredze vienmēr būs atšķirīga.

Veicot terapiju

Dažreiz ir iespējams iegūt daudz sevis, bet joprojām nav nepieciešamo prasmju, lai pareizi izteiktos.

Tāpēc vienā vai otrā laikā ir nepieciešama psihoterapija. Ja jūtat, ka nevarat regulēt savas emocijas, pat izmēģinot jaunus veidus, kā izpausties, var būt laba ideja sazināties ar garīgās veselības speciālistu..

Tas nenozīmē, ka jums ir psihiski traucējumi, tikai emocionālā regulēšana ir prasme, pie kuras jāstrādā.

Kāpēc ir svarīgi, lai darbā būtu emocionālā inteliģence?

Emocionālā inteliģence ir ārkārtīgi svarīga starppersonu attiecībām, un tā ietekmē arī darbu.

Zināšanas par to, kā saņemt konstruktīvu kritiku, neuzņem slavēšana, spēja būt prasmēm atrisināt konfliktus, kad tie rodas, ir tikai daži piemēri brīžiem, kad profesionālā vidē nepieciešama emocionālā inteliģence.

Pozitīvu emociju demonstrēšana darbavietā ir saistīta arī ar lielāku sadarbību komandās, kā arī grupas snieguma pieaugumu. Lielākas bažas rada arī tas, kas ir godīgi, neļaujot jebkuram komandas biedram justies bezpalīdzīgā situācijā, kad rodas nelabvēlīgas situācijas.

Svarīgākās starppersonu prasmes darba vietā ir komunikācija, sadarbība un spēja veidot saites.

Laba emocionālā inteliģence pozitīvi ietekmē visas šīs prasmes, jo ļauj emocijas atbilstoši izmantot kontekstos, izvairoties no sliktu emociju zaudēšanas un maksimāli palielinot pozitīvo emociju priekšrocības..


Darbs pie emocionālās inteliģences aspektiem un tā attīstīšana var ļoti pozitīvi ietekmēt ikdienas dzīvi gan darbā, gan personīgajā dzīvē. Tāpēc tam tiek pievērsta arvien lielāka uzmanība.

Ir efektīvi veidi, kā attīstīt šo prasmi, un veselīgā minūte palīdz jums iegūt informāciju līdzsvarotākai dzīvei!
Dar ne komentarai

Sveikos mitybos ir gyvenimo būdo patarimų rinkinys
Sveikatos, maisto, asmens priežiūros, mankštos, mitybos, svorio metimo ir bendrų sveikatos patarimų svetainė